PPoradnik dla mam
Jak przenieść dziecko do łóżeczka?
21 kwietnia 2017
Proces przenoszenia dziecka z łóżeczka jest bardzo trudny. Dziecko może czuć się obco, nieswojo i trudno będzie mu odnaleźć się w nowej sytuacji. Rodzice również ciężko przeżywają ten moment, w którym zauważają bezlitosny upływ czasu.
Kiedy przenieść dziecko z łóżeczka do łóżka?
Nie ma określonych ram czasowych, które mówiłyby o tym, kiedy jest najlepszy czas na przeniesie dziecka do łóżka. Jest to kwestia uzależniona od dziecka i tego, czy jest ono gotowe do tego, by spać samo. Najważniejsze jest to, aby przeniesienie nie wiązało się z płaczem, poczuciem braku bezpieczeństwa przez malucha.
Dlatego też nie można zmuszać dziecka do zmiany łóżka. Jeśli wielkość pokoju na to pozwala, można pozostawić w nim łóżeczko oraz wnieść łóżko. Tak, aby dziecko najpierw przyzwyczaiło się do widoku nowego przedmiotu. Z czasem można je na nim sadzać i pewnej nocy spróbować je przenieść. W przypadku gdy dziecko będzie się buntowało, źle czuło, czy miało koszmary, należy znów przenieść je do łóżeczka. To jeden z wielu sposobów.
Najistotniejszym znakiem, który uświadamia rodzicom, że nie ma już wiele czasu na przeniesienie dziecka do większego łóżka, jest jego wzrost. W pewnym momencie uniemożliwia on swobodne poruszanie się i przewracanie, naturalne podczas snu każdego człowieka. Sygnałem do przenosin z łóżeczka do łóżka jest na pewno wzrost dziecka i ograniczające wygodny sen wymiary dotychczasowego łóżeczka.

Jak przygotować dziecko do przenosin?
Przeniesienie dziecka można podzielić na kilka etapów.
1 - spokojna rozmowa i wytłumaczenie dziecku, że jest już za duże.
2 - zachęcenie malucha większą ilością miejsca i tym, że rodzic będzie mógł usiąść obok, czy położyć się i przeczytać maluchowi bajkę.
3 - wspólny wybór nowego łóżka.
Można wybrać się z dzieckiem do sklepu i wypróbować kilka łóżek, zapytać o zdanie dziecka, zrobić z procesu kupna fajną zabawę. Warto przy tym wciąż podkreślać plusy takiego rozwiązania. Można wspominać o tym, że pluszak będą miały więcej miejsca, po kupnie nowego łóżka można je tam ułożyć, położyć się wraz z maluchem i optymistycznie podchodzić do zmiany łóżka. Pod żadnym pozorem nie można być wtedy nerwowym, krzykliwym. Dziecko będzie się wtedy stresowało i przeniesienie może jeszcze przez długi czas się nie udać.
Co jeszcze jest ważne?
Należy zapewnić dziecku maksimum komfortu, warto wybrać pościel i poszewki, na których będą motywy z ulubionych bajek dziecka. Ważne, aby łóżko nie było zbyt wysokie. Brak szczebelków powoduje, że dziecko będzie mogło upaść. Warto układać przy łóżku poduszki, które w razie upadku będą pełniły funkcję amortyzującą.
Większe łóżko sprawi, że dziecko będzie czuło się doroślej, ale może także bać się momentu, w którym zostanie pozostawione same sobie w dużym łóżku. Dlatego w początkowym etapie może przychodzić do łóżka rodziców, mieć koszmary oraz bać się. Należy wykazać się wtedy wyrozumiałością oraz opiekuńczością, poleca się czytanie bajek na dobranoc i bycie przy dziecku dopóki nie zaśnie. Najważniejsze, by cały proces był spokojny i nie był na siłę. Warto zadbać o to, aby dziecko czuło ekscytacje i cieszyło się z tej zmiany, nawet jeśli będzie ona dla niego wyzwaniem.
Komentarze